За много от нас студът не е особено любим и въпреки топлите коледни празници и пухкавия сняг навън, в крайна сметка зимата започва да ни се струва нечестно дълга. На всичкото отгоре, кожата ни откровено се бунтува срещу минусовите градуси – напуква се, изсушава се, зачервява се. Неприятната, но обективна истина е, че леденият вятър и студеното време навън в комбинация с твърде горещите душове и включените на пълни обороти климатици, към които инстинктивно прибягваме у дома, често пъти водят до дехидратация на кожата, кожни раздразнения и дори възпаления.
Колкото и нелогично да звучи, мрачните, белязани със студ зимни дни, са всъщност най-подходящия период за ексфолиране на кожата. Оказва се, че лошото време е хубав повод да се отървем от мъртвия слой клетки, на който се дължат редица кожни проблеми (от запушване на порите до чувството за почти болезнена сухота). Ще попитате защо? Отговорът е кратък – заради по-слабото слънце и предпочитанието ни да си останем на закрито и топло (освен, ако разбира се, не сме отдадени на целодневните ски или сноуборд спускания ). Според дерматолозите, през зимата спокойно можем да увеличим ексфолирането на кожата до три-четири пъти на седмица като, разбира се, не забравяме да ползваме овлажнител и хидратиращ крем. И още нещо – всеки тип кожа е добре да се ексфолира (макар и с различна честота и ексфолиант, подходящ за конкретната кожа), защото с премахването на мъртвите клетки, намалява риска от възпаления, тенът се изглажда, кожата връща мекотата си, а фините линии и бръчки значително намаляват.
Ето какви са стъпките на ексфолирането без грешни ходове.
Как да ексфолираме кожата си правилно?
Нека да започнем с това, че е желателно да ексфолираме кожата си вечер. Дори и слънцето през зимата рядко да заявява присъствие и да не е така жарко, вредните UV лъчи продължават да действат с пълна сила дори и в облачни дни. Процесът на отстраняване на горния слой на кожата я прави по-чувствителна към външните фактори, затова е важно да й спестите излагането на слънчева светлина непосредствено след премахване на мъртвия слой клетки. Ето защо съветът ни е да включете ексфолирането на кожата към вечерната си рутина.
Почистете кожата с обичайния измиващ продукт преди да пристъпите към нейното ексфолиране. Използвайте хладка вода – горещата е много приятна на допир, но допълнително ще изсуши епидермиса.
Винаги нанасяйте овлажняващ продукт или хидратиращ нощен крем след ексфолиация. Така ще дадете на кожата си най-необходимото й – правилния воден баланс, на който в крайна сметка се дължи мекотата и свежестта й.
Изборът на правилен ексфолиант е ключов
Има два вида ексфолианти – физически и химически, като дерматолозите съветват да се започне с химически ексфолиант, който е по-нежен към кожата и рискът от раздразнения е съответно по-малък.
Физическите ексфолианти обикновено съдържат малки частици като кафе, жожоба, зрънца, захарни гранули. При тях трябва ръчно да втриете продукта в кожата – като е важно това да става с леки кръгообразни движения с върха на пръстите и без никакъв натиск. Ако изберете, например, измиващ продукт с ексфолиращо действие, е важно той да не съдържа големи частици, а фини и по-малко абразивни, защото по-грубите могат да причинят микро разкъсвания на кожата и да нарушат кожната бариера. Физическите ексфолианти са най-подходящи за по-плътна и мазна кожа, защото, освен, че я почистват в дълбочина, отстраняват и излишния себум (основният виновник за появата на черни точки или пъпки).
Химическите ексфолианти включват ниски проценти на различни киселини и нежно почистват кожата от мъртвите клетки. Предлагат се като тонери, серуми, а понякога дори и като овлажнители (което ви спестява допълнителното нанасяне на хидратант). Най-често те съдържат AHA (алфа хидрокси) и BHA (бета хидкроски) киселини.
При нормална към комбинирана кожа, заложете на тоник или серум със съдържание на гликолова киселина, която е сред най-нежните AHA киселини, тъй като е с най-малката молекулна структура. Тази киселина има и свойството да задържа влагата в кожата, което изравнява тена, свива порите, освежава кожата и дори бори белезите от акне.
За чувствителна, суха или зряла кожа се препоръчват химически ексфолианти със съдържание на млечна киселина. Тя детоксикира кожата и я подхранва повече отколкото гликоловата киселина, като същевременно нежно излющва мъртвия слой клетки и изглажда тена.
За мазна, склонна към акне кожа, изберете ексфолиант със съдържание на BHA киселина, като например салицилова киселина, която има антибактериални и противовъзпалителни свойства и освен, че почиства мъртвите клетки, предотвратява появата на пъпки и комедони.
Ексфолиращият тоник за лице от серията Pure Skin на Biotrade е също подходящи избор за лишената от свежест кожа с разширени пори, черни точки и неравен тен. Продуктът е подходящ за нормална към мазна кожа и е комбинация от азелаинова киселина с алфа- и бета- хидрокси киселини, която излющва мъртвите клетки, регулира омазняването, премахва черните точки, свива разширените пори и озарява и изравнява тена. Този пилинг стимулира производството на колаген, което пък помага и за изглаждане на фините линии.
Използването на ексфолиант през нощта върви ръка за ръка с нанасянето на SPF фактор през деня. И тази стъпка е напълно задължителна. Слънчевите лъчи са вредни както през топлите летни месеци, така и през зимата, а след пилинг кожата е още по-уязвима и чувствителна към външни фактори.
Дневният озаряващ крем със SPF 50+ от серията Pure Skin ви осигурява две в едно – хидратация и защита на кожата срещу UV лъчите. Подходящ е за всякакъв тип кожа, което означава, че с него няма как да сбъркате.
В обобщение можем да кажем, че ексфолирането има множество ползи не само за добрия сияен външен вид, но и за здравето. Както вече разбрахте чрез него успешно се третират запушени пори и черни точки, тенът се изглажда, а фините линии намаляват. Можете смело да го прилагате на кожата на лицето си през зимните студени нощи, като не трябва да забравяте след това да й предоставите необходимата хидратация и слънцезащита.