Как да се ориентираме в морето от атрактивни и лъскави козметични продукти, които се надпреварват да ни обещават чудеса, магия и отлични резултати? При това без да се налага да носим мини копие на менделеевата таблица в дамската си чанта и да познаваме всички митични свойства на активните съставки.
За да вземем правилното решение какъв крем за лице да изберем, първо трябва добре да определим какъв тип е нашата кожа, от какво се нуждае и какво конкретно действие търсим в козметичния продукт. Тук ще видите нашето предложение за важните стъпки, които е добре да обмислите:.
Формата
Защо крем, а не серум, маска, тоник или лосион? Каква е причината дори и мъжете да знаят, че имат нужда от крем? Отговорът е прост – кремът е текстура с много предимства. От една страна, тя позволява влагането на редица ценни съставки, които по една или друга причина не могат да се използват в течни формули, като лосиони и тоници. От друга страна, кремът осигурява по-добра покривност и при необходимост, в зависимост от третирания проблем, образува защитен филм върху кожата.
Серумът от своя страна има лека, а понякога дори течна текстура, чиято цел е да пренесе върху кожата по-висока концентрация активни вещества. Той обаче не може да покрие всички нужди на кожата и затова се използва като част от дневната рутина, заедно с кремовете за хидратация, слънцезащита или противостарееща грижа.
Крем-маските за лице са с много по-плътна и богата текстура от кремовете и серумите и обикновено се прилагат веднъж седмично. Тяхната роля е да доставят ударно в кожата голямо количество влага в рамките на 15 минути. След отмиването на маската, кожата остава дълготрайно хидратирана и с изгладен и равномерен тен.
Типът кожа
Следвайте пътеводната си светлина, а именно – вашата собствена кожа. Тя ще ви каже всичко, което трябва да знаете – опознайте я, наблюдавайте я и я обичайте. Заставайте пред огледалото – от време на време, с добре измито лице, на добра светлина, кажете “ом” и се вгледайте – как й се отрази онзи излет на слънце, а партито до късно с няколко чаши вино?
И не се предоверявайте на чуждото мнение – вие нямате кожата на вашата любима приятелка/инстаграмърка/звезда, и по-добре. Имате своя, която ви прави уникална и неповторима, затова – познавайте я и я уважавайте. Няма вълшебен и универсален продукт, еднакво добър за всички – кремът, направил чудеса за един, може да се окаже крайно неподходящ за друг.
Тъй като не всеки има късмет с прости решения, не се колебайте в аптеката да се насочите към щанда с дермокозметични марки. Може да нямате специфичен проблем, но защо да се лишавате от лукса да получите висококачествен продукт, съобразен почти точно с вашия тип кожа?! Възползвате се от техните усилия, вложени в дерматологични проучвания и разработка на формули с точните активни съставки, от които различните кожи се нуждаят.
Например, мазната кожа има по-плътна структура и като правило, старее видимо по-бавно. Да, ако е и проблемна, тя се нуждае от специфична грижа – дори след пубертета лесно се омазнява, по-лесно се образуват пъпки, разширени пори или черни точки, а и задържането на грима си е задача с повишена трудност. Решението е в продукти, регулиращи себума, с некомедогенни, антибактериални и противовъзпалителни съставки.
На другия полюс е сухият тип кожа – красива, чиста и нежна в млада възраст, но с по-тънка и фина структура. Затова на нейната притежателка й се налага още в началото на 30-те си години да се огледа за подходяща противостарееща грижа, ако иска да забави появата на първите бръчки. Подходящият крем за лице би бил интензивно хидратираща и по-мазна формула, а в ежедневния ритуал ще трябва да се включи и богато подхранваща нощна грижа.
Ако се борите със специфично дерматологично състояние, бъдете особено внимателни в избора си. Винаги, винаги се консултирайте с дерматолог и никога, ама никога не си купувайте козметика от супермаркета или дрогерията. Разчитайте за правилните съвети за продукти и рутина за проблеми като:
- хиперпигментации (тъмни петна)
- себореен дерматит
- розацея само на изпитани дерматолози и препоръчаните от тях марки и продукти.
Възрастта
Да си го кажем направо – кожата ни старее заедно с нас. Кремът, който е вършел чудеса за една седмица в тийнейджърските ни години, няма да работи за кожата ни в зряла възраст, просто защото нуждите й вече са по-различни.
Обратното е вярно със същата сила – крем с лифтинг ефект категорично е неподходящ за младата кожа. Така както няма универсален продукт за всички, не можем да очакваме един да еднакво добър за нас на всяка възраст.
Казват, че кожата на 40 е резултат от грижите, полагани за нея на 20. Това би било напълно вярно с едно важно пояснение – адекватните за възрастта грижи. От научна гледна точка е известно, че след 25-годишна възраст нивата на колаген започват ежегодно да спадат с по около 1%.
Като ефект това означава, че кожата се отпуска и губи своята естествена еластичност. Заедно с това намалява и собственото производството на хиалуронова киселина, за сметка на увеличаването на оксидативния стрес.
Преведено на езика на козметиката, това означава:
- Повече хидратация във всяка възраст
Вече всички знаят за хиалуроновата киселина – в естествения си вид тя се образува от клетките на кожата като част от съединителната тъкан, чиято ключова роля е да “заключи” водата в нея. Пресметнато математически, хиалуронът има способност да задържа вода, равняваща се на между 1000 и 10 000 пъти собственото си тегло!
Един от факторите, които идват с възрастта, е че губим вода, защото намалява хиалурона в кожата ни. Затова е необходимо след една определена възраст да търсим кремове, съдържащи хиалуронова киселина с ниско молекулно тегло – тя прониква по-лесно в дълбочина, което гарантира оптимална хидратация и за по-дълбоките слоеве на кожата.
- Повече антиоксиданти и стимулиращи колагеногенезата съставки – Пример за такива са витамините А, Е, С и В3 – често ще ги срещнете върху етикетите съответно като ретинол и ретиноиди – производни на витамин А, токоферол, аскорбинова киселина и ниацинамид.
Алфа- и бета-хидрокси киселините са тези, които се използват за ускоряване на колагеногенезата. Това означава да търсите в състава на крема киселини като гликоловата, салициловата, бадемовата, млечната и подобни, в зависимост от конкретните ви нужди.
Пептидите се използват в козметиката като съставка от близо двадесет години и имат разнообразни функции. Най-общо те представляват свързани аминокиселини, чиято функция е да пренасят информация за количеството елементи между клетките.
Например, един вид пептиди съобщават, че колагенът в кожата ви намалява и така „събуждат“ отговорните за производството му клетки. Отново ще сложим възклицателна – питайте първо собствената си кожа от какво има нужда и четете внимателно етикетите.
Слънцезащита
Едва ли има нужда да повтаряме колко важна е защитата от лъчите на иначе любимото ни слънце. Тя е сигурен щит срещу още едно важно понятие в дерматологията – фотостареенето или преждевременното повяхване на кожата.
Както с повечето неща в живота, и тук дяволът е в баланса – слънцето едновременно подхранва живота и синтеза на така важния за здравето ни витамин Д, но е и научно доказан виновник за 90% от преждевременното стареене на кожата чрез UVA лъчите, които увреждат клетъчното ДНК. (Само ще вметнем, че солариумите имат подобен ефект.)
Хубавото е, че в повечето дневни кремове вече има “по подразбиране” защита с SPF и от вас се иска само да ги използвате правилно и редовно, независимо от сезона. За нашите географски ширини приемаме, че SPF 30 е чудесен избор, но при по-дълго стоене на слънце е добра идея да заложите на продукт с SPF 50+.
Добре е правилно да разчитате обозначенията на етикетите – ако забележите знак SPF 100, не се лъжете – вероятно е да сте попаднали на продукт, произведен извън ЕС. Това е възможно поради разлика в наредбите за етикетиране (с други думи – маркетингов трик). Продуктът обаче е с абсолютно същия защитен потенциал като крем за лице с SPF 50+, произведен в ЕС.
И още един съвет: за да бъде слънцезащитата ви на оптимално ниво, търсете определението „широкоспектърна“ или символите UVA+UVB. Това означава, че във формулата са включени защитни филтри, които предпазват и от двата вида вредни ултравиолетови лъчи.
Цена
Няма как да пропуснем и този фактор при избора на крем за лице. Вероятно сте наясно, че с нискобюджетно решение ще получите и нискобюджетно качество. Всички обичаме добрите сделки, но когато става дума за здравето на доживотния ви щит – кожата, помислете добре преди да посегнете към дрогериен продукт или козметика от супермаркета, пък дори и сериозно рекламирана.
Разбира се, това далеч не означава, че скъпите марки селективна козметика в лъскави опаковки са гарантирано добър избор. Напротив – дерматологичната практика познава немалко случаи на неприятни реакции след употреба (или комбиниране) на продукти с безупречна репутация. Това е основната причина да повтаряме, че отправна точка в избора ви трябва да бъдат нуждите на собствената ви кожа.
Ако искате да сте в крак в всичко ново и да тествате новите попълнения на пазара, просто го правете разумно и проверявайте не само състава, описан на етикета, но и произхода на продукта – производител, сертификати и всякаква допълнителна информация, която можете да намерите. Нека цената на продукта ви е ориентир дотолкова, доколкото и в козметика качествените суровини, процесът на разработка и патентоване, производството и контролът върху качеството не са евтино удоволствие.
С риска да ядосаме мъжете, за финал само ще ви припомним една фраза, която размеква и нашите сърца – гледайте на парите, похарчени за правилната козметика, като на инвестиция, не като разход.