Ако се вгледате по-внимателно в етикетите на ексфолиращите продукти или на тези, които са предназначени за борба с акнето, ще забележите, че повечето от тях имат едно общо – салициловата киселина. Тази активна съставка е един от най-свирепите врагове на несъвършенствата по кожата, възпаленията и пъпките. В допълнение има доказано действие и при други кожни проблеми като псориазис, пърхот, мазоли и брадавици.
Но запознати ли сте с пълния списък с невероятните ѝ качества и знаете ли защо е един от най-често използваните агенти в козметиката изобщо?
Що е то салицилова киселина?
Първо, нека уточним, че в козметиката често се използват киселини за ексфолиране – за да се премахнат мъртвите клетки и да се ускори обновяването на кожата. Има няколко вида киселини: алфа-хидрокси киселини (AHA), като гликоловата и млечната, и бета-хидрокси киселини (BHA) – като салициловата – всяка от които има различна степен на ефективност според нуждите на различните типове кожа.
Салициловата киселина е от семейството на бета-хидрокси киселините, мастноразтворима е и най-често се извлича от кората на върбата. Тя прониква в най-дълбоките слоеве на кожата, а най-голямото ѝ предимство е, че е много ефективна срещу акне, пъпки, черни точки и комедони.
В козметиката обикновено се добива по химичен път, без това да променя ефективните ѝ свойства. Най-често в продуктите се среща в минимални концентрации – между 0,5% и 2%. Нещо, което е вероятно да ви изненада, е, че се използва като суровина за получаване на ацетилсалицилова киселина, по-известна като аспирин.
Съставка, позната още от древността
Оказва се, че салициловата киселина е широко разпространена в природата и присъства в много растения и някои плодове. Най-високата концентрация на салицин се намира в бялата върба, известна още от дълбока древност със своите противовъзпалителни свойства. Има сведения, според които още в Месопотамия се е използвала като средство срещу треска и възпаление.
Най-забележителното свидетелство за нея идва от самия Хипократ, който я предписва като болкоуспокояващо под формата на чай, а на страдащи от треска препоръчва да дъвчат кора от върба. След различни изследвания и употреби през вековете, за първи път през 1829 г. френският фармацевт Пиер-Жозеф Леру извлича салицил в чиста кристална форма, който използва за лечение на ревматизъм, а в края на 19 век в Германия стартира и индустриалното му производство като лекарствена форма срещу болка и треска.
Основните предимства на салициловата киселина, заради които се използва в козметиката, са:
- Има кератолитичен ефект: ексфолиращото ѝ действие премахва мъртвата кожа, която се натрупва и запушва порите, а в дългосрочен план това помага за изравняване на тена и възвръщане на блясъка.
- Регулира производството на себум: продължителното ѝ приложение значително намалява мастните секрети, които са причина за появата на нови черни точки и комедони.
- Има депигментиращ ефект: подпомага премахването на тъмни петна и белези от акне.
- Има противовъзпалително и антисептично действие: намалява възпалението при подкожни пъпки.
- Използва се против пърхот и помага при лечението на себореен дерматит.
Мощен ексфолиант
Салициловата киселина има омекотяващо действие и отстранява мъртвите клетки от повърхността, без да засяга по-дълбоките слоеве на дермата. Продуктите, които я съдържат, имат пилинг ефект, който обновява кожата и я прави по-сияйна и здрава.
Поради това си свойство, тя се използва и в комбинация с други лечения за псориазис, пърхот, екзема, себореен дерматит, ихтиоза, мазоли и др.
Естествен враг на акнето
Салициловата киселина се е доказала като ефективно лечение на акне в лека форма. Една от най-честите причини, поради които се появяват пъпки и възпаления, е запушването на космените фоликули от кератинови тапи. Те блокират изхода на косъма и образуват комедони и черни точки. Това стимулира производството на себум, а заедно с него расте и количеството на бактериите, които също “помагат” за поява на акне.
Точно тук се проявяват магическите способности на салицина. Благодарение на кератолитичното си действие, съставката премахва мъртвите клетки и кератиновите тапи от горния слой на кожата. По този начин порите се отпушват, а кожата се изглажда.
Антисептичните свойства на киселината способстват редуцирането на бактериите – виновници за новите пъпки. Кожата се изчиства, броят на комедоните и черните точки намалява и се предотвратява повторната им поява.
Регенерира и обновява клетките
С напредването на възрастта процесът на регенерация на кожата ни се забавя, което води след себе си появата на бръчки, неравномерен тен и загуба на блясък. Салициловата киселина стимулира обновяването на клетките и така намалява фините линии.
За кого е подходяща салициловата киселина?
Салициловата киселина е идеален съюзник в грижата за комбинирана или мазна кожа. Но ако имате чувствителна, суха или раздразнена – бъдете внимателни – това може би няма да е най-ефективната за вас съставка. Ако кожата ви е склонна към черни точки или пъпки, включете измивен продукт за лице със салицилова киселина в ежедневната си грижа.
Как се използва салициловата киселина?
Винаги тествайте продукта, преди да го използвате върху цялото си лице. Нанесете вечер върху малка област на челото, тъй като там кожата е по-дебела. Ако се появи зачервяване или лющене в рамките на следващото денонощие, най-добре заложете на друг продукт с по-ниска концентрация на салицилова киселина (или опитайте алтернативна съставка, ако се борите с акне, като азелаинова киселина, например).
След като използвате продукт със салицилова киселина, винаги нанасяйте хидратиращ крем, който да балансира и да предотврати изсушаването. Заради ексфолиращите свойства на салицина кожата може да е по-чувствителна към слънчевите лъчи, така че не забравяйте слънцезащитата.