Дори никога да не сте чували за сквалан, има голяма вероятност той неусетно да стане съществена част от вашата рутина, защото постепенно се превръща в новата “топ” съставка на много козметични продукти. Той осигурява на кожата дълбока и мощна хидратация и има антиоксидантно действие, което предпазва дермата от свободни радикали.
Какво точно е скваланът може да разберете от следващите редове.
Какво е сквалан?
Скваланът е рафинирано овлажняващо масло със структура на молекулата, близка до тази на липидите в човешката кожа. Поради тази причина се абсорбира лесно, без да оставя мазни остатъци.
Най-често намира приложение в емолиентите заради способността си да подсилва водно-липидната бариера и да запазва влагата в дермата за дълго време. Крайният ефект от ползването му е гладка и мека кожа.
Освен че скваланът е полезен за кожата, той е и неин естествен компонент. Намира се в изобилие в кожните мазнини, но с възрастта естественият му синтез се забавя. Кожата става по-суха, груба и податлива на външни влияния. Прилагани локално, козметичните продукти със съдържание на сквалан поддържат нивата му и придават здрав и гладък вид на кожата.
Има ли разлика между сквалан и сквален?
Въпреки че несъмнено са свързани, скваланът и скваленът не са едно и също нещо. Те се различават не само по гласната буква, но и по химическата си структура.
Скваленът е естествена съставка на кожата и представлява около 15% от кожната мазнина. Открит е през 1906 г. от японския химик Мицумару Цуджимото и започва да се изследва с цел прилагането му в козметиката и медицината.
В миналото козметичната индустрия го е извличала от черния дроб на акула. От тук произлиза и наименованието му – squalus, което на латински означава “акула”. По етични причини днес се използват алтернативни източници от растителен произход като маслина, оризови трици, пшеничен зародиш и захарна тръстика, които са също толкова ефективни.
Скваленът е много нестабилен и бързо се окислява. Това води до произвеждането на скваленови пероксиди, които имат провъзпалителен и комедогенен ефект. За да се избегне това, растителният сквален преминава през процес на хидрогениране, за да се получи сквалан, който е некомедогенен и стабилен срещу топлина и окисляване.
Заради тези си качества е изключително съвместим с кожата, има лек и копринен допир и незабележим аромат.
Ползи и предимства на сквалана на растителна основа
От години маслата са набедени за комедогенни, с мазна или трудна за абсорбиране текстура. Нито една от тези характеристики обаче не се отнася за сквалана и ползите от неговата употреба.
Основната му функция е да поддържа хидролипидната бариера, която предпазва кожата от външни агенти и предотвратява загубата на влага. Така благоприятства за оптималния баланс на и забавя преждевременното стареене на дермата. Скваланът стимулира регенерацията на клетките и производството на колаген, като така подобрява общото състояние на кожата.
Скваланът е високо ценена съставка в емолиентите, които имат за цел да омекотят и хидратират кожата. Във формулата на емолиентния балсам от серията Atopity някои от ползите, които носи за кожата, са:
- Подпомага заздравяването на кожната бариера;
- Поддържа хидратацията и задържа влагата в кожата за дълго;
- Абсорбира се лесно от кожата, без да оставя мазни следи.
Скваланът има и противовъзпалителни свойства, които помагат за намаляването на зачервяването и подуването на кожата след излагане на слънце. Поради тази причина често се включва в кремове и серуми. Може да се използва върху всякакъв тип кожа, тъй като не предизвиква появата на пъпки и не запушва порите. Въпреки това сухата кожа се възползва най-много от неговите свойства заради функцията му да задържа влагата в дермата.
Въпреки че скваланът не е новост в козметичната индустрия, предстои да става все по-”модерна” съставка и все по-често ще присъства върху етикетите. И има защо. Кожата е естественият щит на вашето тяло, поглезете я, както заслужава, с качествена козметика с щадящи и подбрани съставки.