Благодарение на огромно количество фенове в социалните мрежи, звездата на ниацинамида изгря като супернова на небосклона на задължителните съставки в козметиката. Факт е, обаче, че той е добре познат на дерматолозите още от 1935-1937 г. и е ветеран в много козметични продукти. Има няколко солидни причини да е с главна роля в състава им, които ще ви разкрием в следващите редове – какво представлява, как действа и има ли изобщо някой тип кожа, на който да не може да помогне.
Чували сте вече за ниацинамид, но знаете ли какво е всъщност?
Витамин В3 е едно от имената, с които е известен, а можем да го намерим върху етикета и под наименованието никотинамид. Той е разтворим както във вода, така и в алкохол и има ниско молекулно тегло.
Сред главните му приоритети е да подпомага обновяването на повърхностния слой на кожата, с което способства за запазването на влагата в дълбочина; видимо стяга разширените пори, като не им позволява да се запълват; работи срещу възпаленията при акне и възстановява кожата, заедно със свежестта и равномерността на тена й.
Тази мощна и многофункционална съставка, която подпомага защитата на кожата и я предпазва от свободните радикали, се добива по синтетичен път. Тя присъства в продуктите против акне, често в компанията на салициловата киселина, но е добър съюзник и при лечението на пигментни петна, които обикновено се появяват в края на лятото.
Ниацинамидът е изключително добър партньор – има уникалното свойство да се комбинира отлично с повечето активни съставки в козметиката, включително ретиноли, пептиди, хаилуронова, AHA- и BHA-киселини, дори витамин С и антиоксиданти.
Тайната на успеха му се крие в неговата изключителна толерантност – приема се еднакво добре от всички типове кожа:
Освен това е подходящ за всяка възраст. За разлика от други популярни активни съставки, като ретинола, например, които трябва да се въвеждат постепенно в рутината за красота, кожата бързо и лесно се адаптира към ниацинамида и се абсорбира добре във всякакъв вид – крем, тоник или серум.
Ползите от ниацинамида за кожата са многобройни:
- Благодарение на функцията си да регулира производството на себум и на противовъзпалителните си свойства, той има благотворно влияние върху кожата, склонна към акне. Освен това има антибактериален ефект, като успокоява зачервяванията и допринася за заздравяването на белези и изравняване на тена. При редовната употреба стяга разширените пори и кожата не само изглежда по-плътна, а тенът – по-равномерен, но и кара фон дьо тена да се задържи по-дълго върху лицето.
- Ниацинамидът има регенериращ ефект върху увредената кожна бариера. Той подпомага образуването на липиди и серамиди, които са от съществено значение за защитната функция на кожата. Здравата бариера предотвратява загубата на влага и предпазва от влиянието на външни фактори, затова продуктите, в които се съдържа, са идеални не само за дехидратираната и суха, но дори и за атопичната кожа и при розацея.
- Антиоксидантните му свойства предпазват кожата от свободните радикали, а това предотвратява преждевременното й стареене . Ниацинамидът стимулира производството на липиди и образуването на колаген и еластин в организма – главните герои за по-стегната и еластична кожа с равномерен тен.
- Известно е също, че има свойството да потиска синтеза на меланин и по този начин кара тъмните петна и пигментираните белези от пъпки да изчезнат. Честата употреба на продукти, които съдържат витамин В3, възвръщат равномерността и сиянието на тена.
Ниацинамидът в козметиката
Той присъства във всякакъв вид козметични продукти – измивни, серуми, кремове, маски. Въпреки че е с отлична толерантност към всички типове кожа, трябва внимателно да подберете формулите и текстурата, в която е вложен като съставка. Тези, които действат благоприятно върху акнеична кожа, няма да са по вкуса на сухата или зрялата, която пък ще се чувства по-комфортно с кремове, които спомагат за задържането на влагата и ѝ осигуряват необходимата хидратация.
Витамин В3 е идеален за комбиниране с други съставки, като например с хиалуроновата киселина, която подпомага абсорбирането му в по-дълбоките пластове на кожата и по този начин повишава неговата ефективност.
Повечето продукти включват между 2% и 5% ниацинамид, но е възможно да попаднете и на 10% концентрация.
Как да изберем правилния процент?
Съдържанието на ниацинамид пряко зависи от това дали е основна активна съставка или е в комбинация с други, като витамин С, например. За успокояващо и противовъзпалително действие 2% концентрация е повече от достатъчно.
Ако се използва като средство срещу пигментация, съдържанието му може да се увеличи до 5%. Най-високите концентрации – от 5 до 10%, са запазени за употреба при борба с акнето. Все пак трябва да се внимава – твърде високите проценти може да причинят нежелано зачервяване на кожата, тъй като ниацинамидът има способността временно да разширява кръвоносните съдове.
Ако тепърва го добавяте в рутината си, добре е да заложите на по-ниска концентрация от 1 до 5%, а ако кожата ви е по-зряла или вече е свикнала със съставката, то може да заложите и на продукти с до 10% съдържание.
Ако по някаква невероятна причина все още нямате козметика с добавен ниацинамид, не се колебайте дали да го включите в ежедневната си грижа, като първо проверите каква би била удачната концентрация за вашата кожа. Той носи множество ползи за външния й вид , но колкото и вълшебни свойства да притежава, само едно нещо ще ви гарантира отлични резултати – бъдете старателни в рутината си и подхождайте търпеливо към резултатите, които очаквате от избраните продукти.