Теория на тъмните петна

Тъмни петна е популярното название, което дерматолозите определят с термина „хиперпигментации“. Както самото име подсказва, това са участъци, където кожата е по-тъмна – те се появяват там, където клетките, наречени „меланоцити“ са произвели повече меланин (пигментът, който определя цвета на кожата).
Това съвсем не е рядко състояние може да засегне както мъже , така и жени; както хора със светла кожа, така и с по-тъмна.
Д-р Мартина Янева ни помага да научим повече за хиперпигментациите – с други думи, да се заровим в теорията на тъмните петна!
Каква всъщност е причината за тяхната поява?
Хиперпигментни петна могат да се появят в следствие на:
- Хормонални промени – диагнозата „мелазма“ се поставя най-често при бременност, когато под въздействие на хормоните се произвежда повече пигмент и се разпределя неравномерно в кожата. Такива петна най-често се забелязват по лицето – т.нар маска на бременността.
- Слънце – това е най-разпространената форма на тъмни петна, нарича се още „соларно лентиго“ (слънчеви петна). Причината е ясна – директно въздействие на ултравиолетовите лъчи. Слънчевата радиация стимулира меланоцитните клетки и от засиленото производство на пигмент се случват две неща: кожата придобива тен и натрупва меланин само на определени участъци. Слънчевите петна засягат откритите части на тялото – лице, ръце, деколте, предимно при хора със светла кожа. Много наподобяват луничките, но за разлика от тях не избледняват през зимата.
- Възпаление – говорим за т.нар. „постинфламаторна хиперпигментация“ когато петната се появяват на място, където кожата е била травмирана или е имало възпалителен процес. Такива са петната след акне или изгаряне.
Можем ли да се предпазим от появата на тъмни петна ?
Тъй като слънчевите ултравиолетови лъчи са основен фактор за появата на хиперпигментации, първата и основна препоръка е да се избягва продължително излагане на слънце, както и евентуално изгаряне.
Ежедневното нанасяне на фотозащитен крем поне с SPF 30 е другата незаменима стъпка както при превенцията, така и при лечението на тъмните петна.
Какво се случва, ако вече сме допуснали петната да „украсят“ кожата ни?
Да си признаем, почти винаги стигаме до тази фаза, просто защото е пренебрегната превенцията. И това е моментът, в който дерматологът избира един от трите основни подхода за третиране на хиперпигментациите:
- Химически пилинг – представлява употреба на киселини, с цел да се ексфолира горният кожен слой и да се стимулира регенерацията на кожата. Такъв пилинг, в комбинация с вещества, подтискащи меланогенезата (увеличеното производство на меланин), е в основата на дерматологичната депигментираща козметика като Melabel.
- Лазерна терапия– принципът на лечебния ефект е същият като при употребата на киселини, с тази разлика, че за целта се използват високо енергийни светлинни лъчи, които проникват на различна дълбочина в кожата.
- Хидрохинон – органично съединение, производно на бензена. Употребата му води до изсветляване на кожата и намаляване на производството на меланин. Не е подходящ за продължителна употреба и лечението се извършва само под лекарски контрол.
В заключение – какво научихме за тъмните петна:
Виновниците за тъмните петна са известни – пигментът меланин и слънчевите ултравиолетови лъчи.
Предпазването от пряко излагане на слънчева светлина е от основно значение и за превенция, и за лечение на петната.
Вече появилите се петна се третират с депигментиращи продукти или апаратни процедури – за препоръчване след консултация с дерматолог.
Ефектът настъпва постепенно и е изцяло зависим от избора на правилния подход и стриктното прилагане на подбраните продукти.
Д-р Мартина Янева, дерматолог в клиника ЕвроДерма.
Завършила Медицински Университет – Монпелие, Франция и Медицински Университет – София. Специализира дерматология в Клиника по кожни и венерически болести на Аджибадем Сити Клиник – болница Токуда.
Член на Български лекарски съюз, Българско дерматологично дружество, Национална академия по алергология и клинична имунология. Работи активно в областта на дермоалергологията и атопичния дерматит.